Kek me Banane Pa Gluten - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Nëse jeni të ndjeshëm ndaj glutenit ose thjesht preferoni të provoni diçka të shëndetshme dhe të re, kjo recetë është për ju.

Kek me Banane Pa Gluten - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.
Yields8 Servings
Prep Time10 minsCook Time45 minsTotal Time55 mins
Pergatitja e brumit
1
Kek me Banane Pa Gluten - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ngroheni furrën në 180 ° C. Bejme gati nje tave me leter pjekje dhe pak gjalp dhe e leme menjane. Në një tas të madh, shtypni bananet. Shtoni vezë dhe tundni trazoni të kombinohen.

2
Kek me Banane Pa Gluten - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni mjaltë / shurup panje, vaj, kos, vanilje dhe trazoni derisa të kombinohen dhe te formohet nje mase homogjene.

3
Kek me Banane Pa Gluten - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tas të veçantë lëvizni miellin e tërshërës, miellin e bajames, pluhurin pjekës, sodën, kanellën dhe kripën. Shtoni përzierje të thatë në përzierje tjeter dhe trazoni derisa të bashkohet.

4
Kek me Banane Pa Gluten - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Derdhni brumin në tavën e përgatitur. Sipër hidhni dy gjysma banane të lyer me sheqer kafe. Piqni për 45 Minuta - 50 Minuta ose derisa një kruese dhëmbësh të futur në mes të bukës të dalë e pastër. Nëse pas 30 Minuta në furrë, buka merr shumë ngjyrë kafe, mbulojeni me letër varaku për pjesën tjetër të pjekjes.

5
Kek me Banane Pa Gluten - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Lëreni bukën të ftohet në tave për 10 Minuta, nxirreni nga tava dhe lëreni të ftohet plotësisht.

Category, CuisineCooking MethodDiet

Ingredients

Directions

Pergatitja e brumit
1
Kek me Banane Pa Gluten - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ngroheni furrën në 180 ° C. Bejme gati nje tave me leter pjekje dhe pak gjalp dhe e leme menjane. Në një tas të madh, shtypni bananet. Shtoni vezë dhe tundni trazoni të kombinohen.

2
Kek me Banane Pa Gluten - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni mjaltë / shurup panje, vaj, kos, vanilje dhe trazoni derisa të kombinohen dhe te formohet nje mase homogjene.

3
Kek me Banane Pa Gluten - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tas të veçantë lëvizni miellin e tërshërës, miellin e bajames, pluhurin pjekës, sodën, kanellën dhe kripën. Shtoni përzierje të thatë në përzierje tjeter dhe trazoni derisa të bashkohet.

4
Kek me Banane Pa Gluten - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Derdhni brumin në tavën e përgatitur. Sipër hidhni dy gjysma banane të lyer me sheqer kafe. Piqni për 45 Minuta - 50 Minuta ose derisa një kruese dhëmbësh të futur në mes të bukës të dalë e pastër. Nëse pas 30 Minuta në furrë, buka merr shumë ngjyrë kafe, mbulojeni me letër varaku për pjesën tjetër të pjekjes.

5
Kek me Banane Pa Gluten - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Lëreni bukën të ftohet në tave për 10 Minuta, nxirreni nga tava dhe lëreni të ftohet plotësisht.

Kek me Banane Pa Gluten