Kazandibi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Kazandibi nje ëmbëlsirë e shijshme turke e butë dhe e ëmbël.

Kazandibi
Yields1 Serving
Prep Time15 minsCook Time1 hr 30 minsTotal Time1 hr 45 mins
Perberesit
Pergatitja
1
Kazandibi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në qumësht shtoni sheqerin e imët dhe vendoseni që të vlojë.

2
Kazandibi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Gjatë kësaj kohe tundni miellin, nishestenë dhe të verdhët e vezës me pak ujë dhe gradualisht duke e përzier vazhdimisht shtoni në qumështin i cili vlon.

3
Kazandibi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ulni zjarrin dhe zieni derisa të dendësohet. Në fund shtoni gjalpin dhe kur ai të shkrihet trazojeni qe brumi te bëhet i shkriftë.

4
Kazandibi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Një tave të madhe lyejeni me gjalpë dhe hidhni sheqerin. Enën vendoseni në pllakën e nxehtë, në mënyrë që sheqeri të karamelizohet.

5
Kazandibi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Kur të përfundojë karamelizimi, shtoni kremin dhe vendoseni serisht ne pllaken e zjarrit derisa te gatuhet.

6
Kazandibi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Kthejeni embelsiren permbys dhe priteni ne copeza si te deshironi, Siper mund ti shtonipak arra te bluara ose pistakio.

Category, CuisineCooking Method,

Ingredients

Perberesit

Directions

Pergatitja
1
Kazandibi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në qumësht shtoni sheqerin e imët dhe vendoseni që të vlojë.

2
Kazandibi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Gjatë kësaj kohe tundni miellin, nishestenë dhe të verdhët e vezës me pak ujë dhe gradualisht duke e përzier vazhdimisht shtoni në qumështin i cili vlon.

3
Kazandibi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ulni zjarrin dhe zieni derisa të dendësohet. Në fund shtoni gjalpin dhe kur ai të shkrihet trazojeni qe brumi te bëhet i shkriftë.

4
Kazandibi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Një tave të madhe lyejeni me gjalpë dhe hidhni sheqerin. Enën vendoseni në pllakën e nxehtë, në mënyrë që sheqeri të karamelizohet.

5
Kazandibi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Kur të përfundojë karamelizimi, shtoni kremin dhe vendoseni serisht ne pllaken e zjarrit derisa te gatuhet.

6
Kazandibi - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Kthejeni embelsiren permbys dhe priteni ne copeza si te deshironi, Siper mund ti shtonipak arra te bluara ose pistakio.

Kazandibi