Kabuni me rrush te thate - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Kabuni me rrush te thate nje recete tradicionale shqiptare e vecante dhe mjaft e shijeshme.

Kabuni me rrush te thate - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.
Yields1 Serving
Prep Time10 minsCook Time15 minsTotal Time25 mins
Perberesit
Pergatitja
1
Kabuni me rrush te thate - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Merrni gjalpin në një tigan dhe orizin derisa të marrin ngjyrë. Ndërkohë, vendosni rrushin e thatë në një tas me ujë.

2
Kabuni me rrush te thate - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Pasi orizi të ketë marrë një ngjyrë kafe të lehtë, mund të shtoni sasinë e ujit dhe ta lini të ziejë. Pasi uji të thithet, shtoni rrush të thatë, karafil dhe kanellë. Për të dhënë ngjyrë, karamelizoni sheqerin derisa të bëhet një shurup dhe përziejeni atë me orizin.

Ingredients

Perberesit

Directions

Pergatitja
1
Kabuni me rrush te thate - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Merrni gjalpin në një tigan dhe orizin derisa të marrin ngjyrë. Ndërkohë, vendosni rrushin e thatë në një tas me ujë.

2
Kabuni me rrush te thate - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Pasi orizi të ketë marrë një ngjyrë kafe të lehtë, mund të shtoni sasinë e ujit dhe ta lini të ziejë. Pasi uji të thithet, shtoni rrush të thatë, karafil dhe kanellë. Për të dhënë ngjyrë, karamelizoni sheqerin derisa të bëhet një shurup dhe përziejeni atë me orizin.

Kabuni me rrush te thate