Oktapod,greek-style - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorStiljana
VlerësimiDifficulty

Kjo recetë tradicionale Greke e oktapodit do t'ju bëjë të imagjino se jeni përsëri në ishullin tuaj të preferuar Grek! Zbuloni të gjitha sekretet për të gatuar oktapodin e përsosur sipas kuzhinierëve grekë. Uroj ta provoni!

Yields4 Servings
Prep Time5 minsCook Time55 minsTotal Time1 hr
Produktet kryesore
1
Oktapod,greek-style - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tigan të madh dhe të thellë, shtoni tentakulat e oktapodit, së bashku me uthullën e verës së kuqe, verën dhe gjethet e dafinës dhe lërini të ziejnë. Zieni me kapak të hapur, në zjarr mesatar të ulët, për 40-60 minuta.

Tregoni kujdes: Mos shtoni asnjë ujë, sepse oktapodi, do të tkurret dhe do të lëshojë ujë të mjaftueshëm. Kini kujdes që të mos shtoni kripë, pasi oktapodi është mjaft i kripur dhe mos e zieni shumë, sepse do të bëhet më i butë sec duhet. Oktapodi I gatuar në mënyrën e dunur duhet të jetë krokant.

2
Oktapod,greek-style - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Pasi të përfundojë, largojeni oktapodin nga tigani dhe lëngun ruajeni në një tas.

3
Oktapod,greek-style - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Vendoseni përsëri oktapodin në një tiganë të nxehtë dhe lëreni për disa minuta në zjarr, duke e rrotulluar herë pas here, në mënyrë që të bëhet krokant nga të gjitha anët.
Shtoni më pas në tigan qepët e prera hollë,domatet e prera, hudhrat dhe vajin e ullirit dhe përziejini me kujdesë. Lëreni në zjarr për 5-6 minuta, duke e përzier herë pas here, derisa të shikoni se qepët janë karamelizuar.

4
Oktapod,greek-style - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni më pas uthullën balsamike, përzieni. Kur të vëreni se uthulla ka avulluar shtoni lëngun e oktapodit që hoqët mënjan, shtoni mjaltin, përzieni. Hidhni në tigan majdanozin e prerë, piper, kontrolloni nëse nevojitet kripë dhe lëreni në zjarr edhe 4-5 minuta.

5
Oktapod,greek-style - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shërbejeni me bukë të thekur, uzo ose raki. Ju bëftë mirë!

Ingredients

Produktet kryesore

Directions

1
Oktapod,greek-style - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tigan të madh dhe të thellë, shtoni tentakulat e oktapodit, së bashku me uthullën e verës së kuqe, verën dhe gjethet e dafinës dhe lërini të ziejnë. Zieni me kapak të hapur, në zjarr mesatar të ulët, për 40-60 minuta.

Tregoni kujdes: Mos shtoni asnjë ujë, sepse oktapodi, do të tkurret dhe do të lëshojë ujë të mjaftueshëm. Kini kujdes që të mos shtoni kripë, pasi oktapodi është mjaft i kripur dhe mos e zieni shumë, sepse do të bëhet më i butë sec duhet. Oktapodi I gatuar në mënyrën e dunur duhet të jetë krokant.

2
Oktapod,greek-style - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Pasi të përfundojë, largojeni oktapodin nga tigani dhe lëngun ruajeni në një tas.

3
Oktapod,greek-style - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Vendoseni përsëri oktapodin në një tiganë të nxehtë dhe lëreni për disa minuta në zjarr, duke e rrotulluar herë pas here, në mënyrë që të bëhet krokant nga të gjitha anët.
Shtoni më pas në tigan qepët e prera hollë,domatet e prera, hudhrat dhe vajin e ullirit dhe përziejini me kujdesë. Lëreni në zjarr për 5-6 minuta, duke e përzier herë pas here, derisa të shikoni se qepët janë karamelizuar.

4
Oktapod,greek-style - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni më pas uthullën balsamike, përzieni. Kur të vëreni se uthulla ka avulluar shtoni lëngun e oktapodit që hoqët mënjan, shtoni mjaltin, përzieni. Hidhni në tigan majdanozin e prerë, piper, kontrolloni nëse nevojitet kripë dhe lëreni në zjarr edhe 4-5 minuta.

5
Oktapod,greek-style - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shërbejeni me bukë të thekur, uzo ose raki. Ju bëftë mirë!

Oktapod,greek-style