Biskota Me Karamel - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Biskota të buta me karamel per te shijuar cajin apo kafen tuaj te dites.

Yields6 Servings
Prep Time8 minsCook Time12 minsTotal Time20 mins
Pergatitja e Brumit
1
Biskota Me Karamel - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ne nje tas te madh miksoni gjalpin me sheqerin kafe te erret dhe sheqerin per e pakten 6 Minuta derisa te perftoni nje mase kremoze.

2
Biskota Me Karamel - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni vezën, të verdhën e vezës dhe vaniljen dhe përziejeni përreth 2 Minuta me shume, dhe me pas shtoni karamelin. Ne masen e perftuar shtoni miell, pluhur pjekje, sodë buke, dhe kripë. Punojeni pak brumin deri sa te gjithe perberesit te kene formuar nje mase homogjene.

3
Biskota Me Karamel - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Nëse është e mundur, përdorni një leter pjekje. Rrokullisni biskotat në toptha të vegjel dhe vendosini në fletën e pjekjes. Piqni për 8 Minuta deri ne 12 Minuta ose derisa biskotat te marrin nje ngjyre te arte. Hiqeni nga furra dhe lëreni të ftohet për disa minuta. Pasi te jene ftohur sperkatini biskotat me karamel te shkire.

Ingredients

Pergatitja e Brumit

Directions

1
Biskota Me Karamel - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ne nje tas te madh miksoni gjalpin me sheqerin kafe te erret dhe sheqerin per e pakten 6 Minuta derisa te perftoni nje mase kremoze.

2
Biskota Me Karamel - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni vezën, të verdhën e vezës dhe vaniljen dhe përziejeni përreth 2 Minuta me shume, dhe me pas shtoni karamelin. Ne masen e perftuar shtoni miell, pluhur pjekje, sodë buke, dhe kripë. Punojeni pak brumin deri sa te gjithe perberesit te kene formuar nje mase homogjene.

3
Biskota Me Karamel - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Nëse është e mundur, përdorni një leter pjekje. Rrokullisni biskotat në toptha të vegjel dhe vendosini në fletën e pjekjes. Piqni për 8 Minuta deri ne 12 Minuta ose derisa biskotat te marrin nje ngjyre te arte. Hiqeni nga furra dhe lëreni të ftohet për disa minuta. Pasi te jene ftohur sperkatini biskotat me karamel te shkire.

Biskota Me Karamel