Biskota me Gjalp Kikiriku - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Bërë me vetëm 6 përbërës në më pak se 30 minuta. Të ëmbla, të kripura, dhe të freskëta.

Biskota me Gjalp Kikiriku - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.
Yields14 Servings
Prep Time10 minsCook Time12 minsTotal Time22 mins
Perberesit
Pergatitja
1
Biskota me Gjalp Kikiriku - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ngroheni furrën në 180ºC dhe vendosni 2 fletë pjekjeje ne 2 tava. Në një tas të madh, përzieni së bashku miellin e bajames, zëvendësuesin e sheqerit pluhur, vezën, kripën, gjalpin e kikirikut dhe gjalpin e shkrire.

2
Biskota me Gjalp Kikiriku - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ndajeni brumin në 14 topa duke përdorur një lugë dhe vendoseni në fletët e përgatitura të pjekjes. Rrafshoni biskotat duke kryqëzuar 2 pirunë sipër dhe shtypur pak poshtë.

3
Biskota me Gjalp Kikiriku - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Piqni biskotat për 12 Minuta, duke e kthyer fletën e pjekjes në gjysmë, derisa të jetë aromatik dhe pak e artë. Hiqni biskotat nga furra dhe lerini te ftohen.

Ingredients

Perberesit

Directions

Pergatitja
1
Biskota me Gjalp Kikiriku - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ngroheni furrën në 180ºC dhe vendosni 2 fletë pjekjeje ne 2 tava. Në një tas të madh, përzieni së bashku miellin e bajames, zëvendësuesin e sheqerit pluhur, vezën, kripën, gjalpin e kikirikut dhe gjalpin e shkrire.

2
Biskota me Gjalp Kikiriku - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ndajeni brumin në 14 topa duke përdorur një lugë dhe vendoseni në fletët e përgatitura të pjekjes. Rrafshoni biskotat duke kryqëzuar 2 pirunë sipër dhe shtypur pak poshtë.

3
Biskota me Gjalp Kikiriku - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Piqni biskotat për 12 Minuta, duke e kthyer fletën e pjekjes në gjysmë, derisa të jetë aromatik dhe pak e artë. Hiqni biskotat nga furra dhe lerini te ftohen.

Biskota me Gjalp Kikiriku