Avokado e skuqur - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.AuthorAnxhela K.
VlerësimiDifficulty

Avokado e skuqur, një alternativë e shkëlqyer per snack kur ndjeheni te uritur ose kur jeni me diete.

Avokado e skuqur
Yields1 Serving
Prep Time10 minsCook Time10 minsTotal Time20 mins
Për Mayo me aromë Cilantro-Lime:
Per avokadon e skuqur
Pergatitja
1
Avokado e skuqur - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Mblidhni përbërësit të majonezës me limon.

2
Avokado e skuqur - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tas të vogël, përzieni majonezën, cilantron e copëtuar, lëngun e limonit, paprikën e tymosur, pluhurin e hudhrës dhe piperin e kuq, nëse përdorni. Shijoni dhe shtoni kripë, sipas nevojës. Mbulojeni dhe vendoseni në frigorifer deri në kohën e shërbimit.

Pergatitja per avokadon
3
Avokado e skuqur - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Mblidhni përbërësit për avokadon e skuqur.

4
Avokado e skuqur - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Pritini një avokado në gjysmë, qërojeni dhe copëtoni secilën gjysmë në 4 ose 5 shirita.

5
Avokado e skuqur - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në tasin e parë shtoni miellin, 1/2 lugë çaji kripë dhe një copë piper. Vendosni vezët e rrahura në tasin e dytë dhe thërrimet e bukës panko në tasin e tretë.

6
Avokado e skuqur - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Zhyt një shirit avokado në miell dhe kthejeni të lyejë nga të gjitha anët, pastaj lyejeni me vezën e rrahur. Lëreni vezën e tepërt të pikojë dhe zhytni shiritin e avokados në thërrimet e pankos, duke e shtypur butësisht që të mbulohet. Hiqeni shiritin e veshur me avokado në një pjatë dhe vazhdoni me shiritat e mbetur.

7
Avokado e skuqur - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni vaj vegjetal në një tigan të thellë. Shtoni 4 deri në 6 shirita avokado në vajin e nxehtë dhe skuqeni për rreth 2 minuta, ose derisa veshja të marrë ngjyrë kafe të artë.

8
Avokado e skuqur - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Hiqini shiritat e avokados të skuqur në një pjatë ose tigan të veshur me peshqir letre, pastaj përsëritni me pjesët e mbetura.

Ingredients

Për Mayo me aromë Cilantro-Lime:
Per avokadon e skuqur

Directions

Pergatitja
1
Avokado e skuqur - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Mblidhni përbërësit të majonezës me limon.

2
Avokado e skuqur - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në një tas të vogël, përzieni majonezën, cilantron e copëtuar, lëngun e limonit, paprikën e tymosur, pluhurin e hudhrës dhe piperin e kuq, nëse përdorni. Shijoni dhe shtoni kripë, sipas nevojës. Mbulojeni dhe vendoseni në frigorifer deri në kohën e shërbimit.

Pergatitja per avokadon
3
Avokado e skuqur - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Mblidhni përbërësit për avokadon e skuqur.

4
Avokado e skuqur - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Pritini një avokado në gjysmë, qërojeni dhe copëtoni secilën gjysmë në 4 ose 5 shirita.

5
Avokado e skuqur - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në tasin e parë shtoni miellin, 1/2 lugë çaji kripë dhe një copë piper. Vendosni vezët e rrahura në tasin e dytë dhe thërrimet e bukës panko në tasin e tretë.

6
Avokado e skuqur - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Zhyt një shirit avokado në miell dhe kthejeni të lyejë nga të gjitha anët, pastaj lyejeni me vezën e rrahur. Lëreni vezën e tepërt të pikojë dhe zhytni shiritin e avokados në thërrimet e pankos, duke e shtypur butësisht që të mbulohet. Hiqeni shiritin e veshur me avokado në një pjatë dhe vazhdoni me shiritat e mbetur.

7
Avokado e skuqur - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shtoni vaj vegjetal në një tigan të thellë. Shtoni 4 deri në 6 shirita avokado në vajin e nxehtë dhe skuqeni për rreth 2 minuta, ose derisa veshja të marrë ngjyrë kafe të artë.

8
Avokado e skuqur - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Hiqini shiritat e avokados të skuqur në një pjatë ose tigan të veshur me peshqir letre, pastaj përsëritni me pjesët e mbetura.

Avokado e skuqur