Kolesteroli është një përbërës kimik që trupi kërkon si një bllok ndërtimi për membranat qelizore dhe për hormonet si estrogjeni dhe testosteroni. Mëlçisë prodhon rreth 80% të kolesterolit të trupit dhe pjesa tjetër vjen nga burime ushqimore si mish, shpezë, vezë, peshk, dhe produktet e qumështit. Ushqimet që vijnë nga bimët nuk përmbajnë kolesterol.

Fasulet janë burime të shkëlqyera të fibrave dhe lëndëve të tjera ushqyese, por nëse ato janë të mbushura me sheqer ose kanë mish derri, zgjidhni një version tjetër. Zgjidhni fasulet e zeza pa sheqer. Ato janë të larta në proteina dhe fibra dhe nuk kanë yndyra të ngopura. Trigliceridet e larta kufizojnë marrjen e yndyrave të ngopura, sheqerit të shtuar dhe kripës dhe të rrisin marrjen e drithërave, frutave, mishit pa yndyrë, bishtajore, bulmetit pa yndyrë ose me pak yndyrë, ushqim deti, shpendë, arra dhe perime pa niseshte. Kjo ndihmon në uljen e triglicerideve dhe zvogëlon rrezikun e sëmundjeve koronare të zemrës, sëmundjes së mëlçisë yndyrore dhe diabetit.

Shijoni disa, por jo shumë fruta

Kolesteroli

Frutat janë pjesë e një diete të shëndetshme, por shumë fruta mund të pengojnë aftësinë tuaj për të ulur trigliceridet. Frutat përmbajnë sasi të ndryshme të fruktozës, një lloj monosakaridi (sheqeri) që gjendet në disa ushqime. Njerëzit që kanë trigliceride të larta duhet të kufizojnë marrjen e tyre të fruktozës në jo më shumë se 50 deri në 100 gram në ditë. Fruktoza e tepërt rrit trigliceridet. Hani 2 deri në 3 racione fruta në ditë. Frutat e thata, si rrushi i thatë, janë të pasura me fruktozë. Pini jo më shumë se 2 lugë gjelle në ditë. Hurmat, rrushi i thatë, fiqtë dhe kajsitë e thata janë të pasura me fruktozë.

Zgjidhni Peshkun në Ujë Jo në Vaj

Peshku është një ushqim i shëndetshëm për zemrën, por lexoni me kujdes etiketën kur blini peshk të konservuar. Mjekët rekomandojnë që të kujdeseni për marrjen e yndyrës kur keni trigliceride të larta, veçanërisht yndyrna të ngopura dhe trans. Është një ide më e mirë për të blerë peshk të konservuar që është i paketuar në ujë.

Ju do të merrni të gjitha përfitimet e acideve yndyrore omega-3 në peshk pa dobësitë e yndyrave shtesë që mund të kontribuojnë në nivele të larta të triglicerideve. Shoqata Amerikane e Zemrës rekomandon që njerëzit të hanë të paktën 2 porcione peshk të yndyrshëm në javë. Peshqit yndyrorë që janë të pasur me acide yndyrore omega-3 përfshijnë salmonin, harengën, troftën, skumbrin, sardelet dhe tonin albacore.

Rimendoni arrën e kokosit

Kolesteroli: Ushqime me trigliceride të larta që duhen shmangur - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Kokosi është një ushqim në modë këto ditë. Qumështi i kokosit, kremi i kokosit, vaji i kokosit dhe thekonet e kokosit vijnë në raftet e dyqaneve ushqimore. Shumë kokosi mund të jetë një gjë e keqe pasi është e pasur me yndyra të ngopura. Nëse keni nevojë të ulni nivelet e triglicerideve në gjak, pyesni mjekun tuaj nëse mund të konsumoni në mënyrë të sigurt kokosin dhe nëse po, sa. Përveç rritjes së triglicerideve, dietat e pasura me yndyrna të ngopura si ato që gjenden në produktet e kokosit rrisin kolesterolin total dhe kolesterolin e keq LDL.

Nëse mjeku juaj thotë se është e sigurt për ju që të konsumoni disa produkte kokosi, zgjidhni qumësht kokosi me pak yndyrë dhe thekon kokosi me pak yndyrë për të kufizuar më tej marrjen e yndyrës së ngopur.

Shmangni embelsirat nese vuani nga kolesteroli

Kolesteroli: Ushqime me trigliceride të larta që duhen shmangur - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Produktet e pjekura mund të kenë shije të mirë, por ato janë të ngarkuara me sheqer dhe yndyra të ngopura që mund të bëjnë që nivelet e triglicerideve të rriten. Produktet e pjekjes dhe pastat mund të përmbajnë gjithashtu yndyrna të rrezikshme. Këto lloj yndyrnash duhen shmangur në të gjitha sasitë. Lexoni etiketat ushqimore përpara se të kënaqeni me produktet e pjekura. Nëse përpiqeni për humbje peshe, për të ulur kolesterolin e lartë dhe për të modifikuar faktorë të tjerë për sëmundjet kardiovaskulare, kufizoni konsumin e produkteve të pjekura. Hani ushqime të pasura me fibra dhe drithëra të plota në vend të produkteve të pjekura. 

Kujdes nga pijet e sheqerosura

Kolesteroli: Ushqime me trigliceride të larta që duhen shmangur - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Nëse keni trigliceride të larta (hipertrigliceridemia), sheqeri është veçanërisht i keq për ju. Ju mund të mos e dini se shumë pije përmbajnë sheqer të shtuar. Lëngjet e frutave, soda e zakonshme, pijet e ëmbla të kafesë, pijet sportive, pijet energjike dhe ujërat e ëmbël përmbajnë të gjitha sheqer që mund të shndërrohen në trigliceride. Një i rritur mesatar në SHBA konsumon 145 kalori nga një pije e ëmbëlsuar me sheqer në ditë.

Pirja e pijeve të ëmbla me sheqer kontribuon në obezitet, presion të lartë të gjakut, sëmundje kardiovaskulare, trigliceride të larta dhe kushte të tjera shëndetësore kronike. Ulni trigliceridet duke u larguar nga pijet e ëmbla me sheqer. Pini pak ujë me një shtrydhje lëng limoni ose një spërkatje me sheqer të reduktuar ose lëng pa sheqer.