Më shumë se 23 milion njerëz sëmuren çdo vit vetëm duke ngrënë ushqim të kontaminuar, sipas OBSH-së. Ndërkohë, sipas një studimi tjetër, ka aq shumë viruse sa ka yje në qiell. Për të qëndruar larg tyre, zgjidhja më e mirë është të ndërtojmë imunitetin nga brenda. Për këtë, do t’ju vijnë në ndihmë këto ushqime:

Bajame

6 ushqime që forcojnë dhe përmirësojnë sistemin imunitar

Bajamet përmbajnë lëndë ushqyese që mund të ndihmojnë në mbajtjen e trupit në formë. Sipas studiuesve, bajamet rrisin sistemin imunitar, veçanërisht kundër viruseve. Të pasura në vitaminë E dhe fibra, ato gjithashtu hyn ne ato ushqime qe mund të “kontrollojnë” nivelin e sheqerit në gjak.

Farat e lulediellit

6 ushqime që forcojnë dhe përmirësojnë sistemin imunitar - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Farat e lulediellit gjithashtu mund të jenë shpëtimtari juaj kur bëhet fjalë për imunitetin. Ato zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të ndryshme kronike, e mbajnë zemrën të shëndetshme dhe parandalojnë sëmundjet. Ai gjithashtu është i vlefshëm për nënat shtatzëna, pasi ndihmon fetusin të zhvillohet shëndetshëm.

Manaferrat

6 ushqime që forcojnë dhe përmirësojnë sistemin imunitar - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Manaferrat janë plot me antioksidantë dhe shpesh përdoren për të trajtuar sëmundje të ndryshme. Këto manaferra të purpurta mund të luftojnë stresin dhe të përmirësojnë funksionimin e brendshëm të sistemit imunitar.

Spinaqi

6 ushqime që forcojnë dhe përmirësojnë sistemin imunitar - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Nuk është mister që spinaqi është i mirë për shëndetin, por me sa duket, është gjithashtu i shkëlqyeshëm për imunitetin. Spinaqi është një burim i shkëlqyeshëm i magnezit, i cili është i nevojshëm për të ruajtur funksionin nervor, një zemër të shëndetshme, presion të mirë të gjakut dhe muskuj të fortë.

Shalqiri

6 ushqime që forcojnë dhe përmirësojnë sistemin imunitar - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shalqiri, jo vetëm që mund ta mbajë lëkurën dhe flokun të shëndetshëm, por gjithashtu mund të përmirësojë tretjen dhe të zvogëlojë inflamacionin.

Kivi

6 ushqime që forcojnë dhe përmirësojnë sistemin imunitar - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Me vitaminën C, vitaminën K dhe vitaminën E, kivi mund të ndihmojë njerëzit që vuajnë nga astma dhe mund të forcojnë sistemin imunitar. Ato mund të parandalojnë ftohjen e zakonshme dhe gripin. Për më tepër, kivit mund të ndihmojnë në tretjen e ushqimit dhe të shërbejnë si mbrojtje kundër humbjes së shikimit.