Një nga përfitimet qe do te keni nga dieta vegjetariane është se ka nje shije shume fantastike. Bëni vaktet tuaja nga një shumëllojshmëri frutash, perimesh, drithëra integrale dhe fasule. Ju mund të hani ekskluzivisht vegjetarianë ose thjesht t’i bëni disa nga vaktet tuaja pa mish. Zgjedhja është e juaja.

Çfarë është një dietë vegjetariane?

Dieta vegjetariane

Ka shumë variacione nga dieta vegjetariane. Në njërën anë të spektrit, dietat vegane përbëhen rreptësisht nga ushqime me bazë bimore. Njerëzit që ndjekin këtë lloj diete vegjetariane nuk hanë mish, peshk, qumësht, vezë apo mjaltë. Të ashtuquajturit lacto vegjetarianë hanë ushqime me bazë bimore dhe produkte qumështi. Njerëzit që hanë një dietë vegjetariane lakto-ovo hanë ushqime me bazë bimore, vezë dhe produkte qumështi. Pescatarianët hanë ushqime me bazë bimore dhe ushqim deti. Disa njerëz ndjekin një dietë të pjesshme vegjetariane në të cilën hanë ushqime me bazë bimore, vezë, produkte qumështi, pulë ose peshk, por shmangin mishin e kuq.

Merrni proteina të mjaftueshme

Dieta vegjetariane: Përfitimet, zëvendësimet e mishit dhe planet e vakteve - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Është e mundur të merrni proteina të mjaftueshme por ju duhet të bëni zgjedhje të zgjuara. Burime të mira të proteinave përfshijnë fasulet, vezët, bizelet, arrat dhe produktet e sojës si burgers vegjetal, tempeh dhe tofu. Mund të jetë sfiduese për të konsumuar mjaft kalori duke ngrënë një dietë te tille, por është e mundur. Hani një përzierje proteinash dhe karbohidratesh me çdo vakt për të marrë proteina dhe kalori të mjaftueshme. Fasulet e zeza dhe orizi furnizojnë proteina dhe karbohidrate. Shtoni një sallatë anësore dhe keni një vakt të plotë vegjetarian.

Bëni zëvendësime të zgjuara

Një nga përfitimet qe merrni nga dieta është se është e lehtë të zëvendësoni mishin me përbërës të tjerë në pjatat tuaja të preferuara. Nëse jeni duke bërë lazanja, hiqni mishin e grirë dhe përdorni spinaq ose tofu në vend të tyre për të ulur yndyrën dhe kaloritë në këtë produkt italian.

Dieta vegjetariane: Përfitimet, zëvendësimet e mishit dhe planet e vakteve - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Speca të mbushura në stilin vegjetarian

Nuk keni nevojë të bëni speca të mbushur me mish viçi. Ju mund të përdorni oriz, perime, sallame pa mish dhe fasule së bashku me erëzat tuaja të zakonshme për të bërë këtë pjatë popullore.

Dieta vegjetariane: Përfitimet, zëvendësimet e mishit dhe planet e vakteve - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Provoni parmixhanin patëllxhan

Disa njerëz duan të hanë një si vegjetariane për të humbur peshë. Nëse është kështu, shtoni parmixhan patëllxhan në menu në vend të parmixhanit të pulës. Përgatitni pjatën duke përdorur feta të holla patëllxhani në vend të pulës. Ju madje mund të përdorni zëvendësues djathi me bazë soje ose një lloj tjetër djathi vegan në vend të parmixhanit tradicional të qumështit.

A është dieta vegjetariane më e shëndetshme se dietat e tjera?!

Dieta vegjetariane: Përfitimet, zëvendësimet e mishit dhe planet e vakteve - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

A është një dietë vegjetariane më e shëndetshme se dietat e tjera? Meqenëse dietat vegjetariane kanë tendencë të jenë të ulëta në produkte shtazore ose t’i eliminojnë të gjitha së bashku, ato janë të ulëta në kolesterol dhe yndyra të ngopura. Studime të shumta kanë treguar se njerëzit që hanë një dietë vegjetariane kanë një rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës, diabetit të tipit 2 dhe kancerit. Dietat e pasura me fruta dhe perime të pasura me antioksidantë janë të dobishme për shëndetin dhe mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të kancerit.

Vegjetarian me kohë të pjesshme

Ngrënia e një diete te tille 1 ose 2 ditë në javë mund të sjellë përfitime shëndetësore duke ulur sasinë e yndyrës së ngopur dhe kolesterolit që konsumoni. Të hash vegjetarianë disa ditë në javë do të thotë që natyrshëm të hani më shumë fruta dhe perime të pasura me antioksidantë. Nëse hani në këtë mënyrë disa herë në javë, mund t’ju pëlqejë mënyra se si ndiheni dhe e bëni atë më shpesh.