Nuk do t’ju duhet një kalkulator per te perllogaritur kalorita qe ka dieta mesdhetare, madje nje keshille prej meje fshiheni dhe peshoren. Në vend që të mblidhni numra, ju i ndërroni yndyrnat e këqija me ato të shëndetshme për zemrën. Shkoni për vaj ulliri në vend të gjalpit. Provoni peshk ose shpendë në vend të mishit të kuq. Shijoni fruta të freskëta dhe anashkaloni ëmbëlsirat me sheqer dhe të shijshme.

Dieta mesdhetare ka vertete ushqim te freskët

Dieta mesdhetare

Nuk do t’ju duhet të bredhni nëpër korridorin e ushqimit të ngrirë ose të shkoni në një makinë të ushqimit të shpejtë. Fokusi është te ushqimi sezonal që bëhet në mënyra të thjeshta dhe të këndshme. Ndërtoni një sallatë të shijshme nga spinaqi, kastravecat dhe domatet. Shtoni përbërës klasikë grekë si ullinj të zi dhe djathë feta me një recetë sallatë greke Quick Light . Ju gjithashtu mund të përgatisni një tufë shumëngjyrëshe të mbushur me perime të gazpaços me domate të pjekur në skarë.

Mund të konsumoni bukë dhe yndyra nuk është e ndaluar

Dieta mesdhetare dhe 5 arsye për ta dashur - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Kërkoni një bukë të bërë me drithëra të plota. Ka më shumë proteina dhe minerale dhe në përgjithësi është më i shëndetshëm se lloji i miellit të bardhë. Provoni bukë pita me drithëra të plota të zhytura në vaj ulliri, humus ose tahini. Thjesht duhet të kërkoni llojin e mirë. Yndyren do ta gjeni në arra, ullinj dhe vaj ulliri. Këto yndyrna shtojnë aromën dhe ndihmojnë në luftimin e sëmundjeve nga diabeti te kanceri. Basic Pesto borziloku është një mënyrë e shijshme për të futur disa në dietën tuaj.

Menuja e dietes mesdhetare është mjaft e pasur

Dieta mesdhetare dhe 5 arsye për ta dashur - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Është më shumë se vetëm kuzhinë greke dhe italiane. Kërkoni receta nga Spanja, Turqia, Maroku dhe vende të tjera. Zgjidhni ushqime që i përmbahen bazave: mish i kuq dhe bulmet me yndyrë të plotë, me shumë fruta dhe perime të freskëta, vaj ulliri dhe drithëra. Kjo recetë marokene me qiqra, bamje dhe erëza i përshtatet profilit të shëndetshëm mesdhetar.

Mund të pini verë

Dieta mesdhetare dhe 5 arsye për ta dashur - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Një gotë me vakte është e zakonshme në shumë vende mesdhetare, ku darka është shpesh e lirë dhe sociale. Disa studime sugjerojnë se për disa njerëz, deri në një gotë në ditë për gratë dhe dy për burrat mund të jenë të mira për zemrën tuaj. Vera e kuqe mund të jetë më e shëndetshme se e bardha. Kontrolloni me mjekun tuaj për të parë nëse është një ide e mirë për ju.

Erëzat janë të domosdoshme

Dieta mesdhetare dhe 5 arsye për ta dashur - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Gjethet e dafinës, cilantro, koriandër, rozmarina, hudhra, speci dhe kanella jane nje nga pikat kyc tek dieta mesdhetare. Disa kanë gjithashtu përfitime shëndetësore. Koriandër dhe rozmarina, për shembull, kanë antioksidantë dhe lëndë ushqyese që luftojnë sëmundjet. Kjo recetë për kërpudhat e stilit grek përdor cilantro dhe koriandër dhe ka një goditje limoni.