Koha më e mrekullueshme e vitit. Mos kini dyshime për këtë! Çdo vit bëhet edhe më magjik. Mbrëmja e Krishtlindjes është koha e duhur për ta kaluar me të afërmit dhe të dashurit, të shprehim dashurinë dhe të përqafojmë shpirtin e krishtlindjes. Është momenti kur mblidhemi rreth tryezës, për të kaluar kohë së bashku dhe për të shijuar gatimet e këndshme.

Ushqimi është pikërisht një nga detajet e rëndësishme të festës. Për këtë arsye shpesh amvisat janë në mëdyshje se cila duhet të jetë menuja e kësaj feste. Në këtë artikull, ne do tju propozojmë një menu të mrekullueshme, por jo vetëm, për të pregatitur një darkë krishtlindjesh, e cila do të jetë e paharrueshme.

Në vigjilje të Krishtlindjes - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Gjithashtu duhet të tregoni kujdesë edhe në disa detaje, ku përmendim :

Duhet të gatuajmë dhe prezantojmë në tryezë gatime që i përshtaten shijeve të gjithë familjarëve në familje. Kështu nëse dikush në familje është vegjetarian apo vegan, ju fare mirë mund të gatuani një menu vegjetariane në respekt të tij/saj, apo të kënaqni gjithë familjen duke ndërthurur pjatat ku krahas gatimeve me bazë mishi apo peshku të përgatisni edhe pjata vegjetariane.

Duhet që menuja të përmbajë pjata të shëndetshme, në mënyrë që edhe të afërmit tanë me amneza të ndryshme shëndetësore si diabetikë, hipertension, etj, të kenë mundësi të darkojnë apo drekojnë bashkë me ne.

Duhet të organizohemi, të menaxhojmë shumë mirë kohë për të ofruar gatime të ngrohta apo në temperaturën e kërkuar.

Në vigjilje të Krishtlindjes - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.
Në vigjilje të Krishtlindjes - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Menuja e Krishtlindjes

Antipasta dhe Pjatat shoqëruese

1.Antipastë me djath dhie dhe boronicë

Në vigjilje të Krishtlindjes - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Për recetën klikoni linkun: antipaste-me-djath-dhie-dhe-boronice

2.Sallatë me zucchini, djathë feta dhe arra pishe

Në vigjilje të Krishtlindjes - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Për recetën klikoni linkun: sallat-me-zucchini-djathe-feta-dhe-arra-pishe

3. Sallatë mikse me dardhë, hurma arabie dhe gështenjë

Në vigjilje të Krishtlindjes - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Për recetën klikoni linkun: sallate-mikse-me-dardhe-hurma-arabie-dhe-geshtenje

4.Lakra brukseli të pjekura me mjaltë

Në vigjilje të Krishtlindjes - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Për recetën klikoni linkun: lakra-brukseli-te-pjekura-me-mjalte

Pjata kryesore

1.Rosto me mish derri, dardhë dhe blue cheese

Në vigjilje të Krishtlindjes - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Për recetën klikoni linkun: rosto-me-mish-derri-dardhe-dhe-blue-cheese

2.Biftek i pjekur

Në vigjilje të Krishtlindjes - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Për recetën klikoni linkun: biftek-i-pjekur

3.Patate të pjekura me limon

Në vigjilje të Krishtlindjes - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Për recetën klikoni linkun: patate-te-pjekura-me-limon

Ëmbëlsira

1.Tart me cokollatë të bardhë dhe boronicë të kuqe

Në vigjilje të Krishtlindjes - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Për recetën klikoni linkun: tart-me-cokollate-te-bardhe-dhe-boronice-te-kuqe

Pijet

1.Whiskey sour me mandarinë

Në vigjilje të Krishtlindjes - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Për recetën klikoni linkun: whiskey-sour-me-mandarine

2.Manhattan

Në vigjilje të Krishtlindjes - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Për recetën klikoni linkun: manhattan

Nëse pregatisni një nga recetat e rekomanduara nga menuja jonë për darkën e krishtlindjes 2021, sigurohuni që të lini një koment! Do të më pëlqente të lexoja eksperiencën tuaj dhe cilat ka qënë përshtypja juaj rreth këtyre pjatave.