Cilat jane 5 përfitimet shëndetësore të mollëve?! Mollët nuk janë thjesht krokante, të ëmbla dhe të kënaqshme. Si pjesë e një diete të zgjuar, ato mund të ndihmojnë në mbrojtjen kundër sëmundjeve serioze, përfshirë sëmundjet e zemrës, diabetin, kancerin dhe më shumë. Konsiderojini ata armën tuaj sekrete të shëndetshme.

“Një mollë në ditë e mban mjekun larg.”

E keni dëgjuar një miliardë herë: “Një mollë në ditë e mban mjekun larg.” Rezulton se ka më shumë të vërtetë se sa mund të mendoni. Studimet tregojnë se mollët kanë përfitime të fuqishme shëndetësore, veçanërisht kur bëhet fjalë për luftimin e sëmundjeve kronike që vrasin miliona njerëz çdo vit. Këtu keni një listë të shkurtër sesi të hash më shumë mollë mund të të mbajë të shëndetshëm, së bashku me disa mënyra të lejuara nga mollët për t’i shtuar ato në vaktet tuaja.

Mbron zemrën tuaj

Përfitimet Shëndetësore të Mollëve
Një përmbledhje e të dhënave të publikuara nga Universiteti Shtetëror i Floridës zbuloi se njerëzit që hanin fruta të tëra-përfshirë mollët-kishin më pak gjasa të zhvillonin presion të lartë të gjakut. Dhe Studimi i Shëndetit të Grave tregoi se gratë që hëngrën mollë gjatë periudhës së studimit shtatëvjeçar kishin deri në 22 përqind ulur rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Më në fund, një studim holandez zbuloi se ngrënia e mollëve dhe dardhave shoqërohej me një rrezik prej 52 përqind më të ulët të goditjes në tru-falë fibrave të tyre të larta dhe një flavonoidi të quajtur quercetin.

Nje nga përfitimet shëndetësore të mollëve eshte rritja e shëndetit te trurit

5 Përfitimet Shëndetësore të Mollëve - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Një grup prej katër studimesh të mëdha të paraqitura në Konferencën Ndërkombëtare të Shoqatës Alzheimer në 2017 shton dëshminë se ngrënia e një diete me bazë bimore mund të ndihmojë në parandalimin e demencës. Sa më gjatë të ndiqnin dietën, aq më i mirë ishte funksioni i tyre njohës. Ekspertët theksojnë se nevojiten më shumë kërkime, por rezultatet duken premtuese.

Mund t’ju ndihmojë të humbni peshë

Një mollë e mesme mund t’ju ndihmojë të ngopeni për nën 100 kalori, kështu që nuk është për t’u habitur që mollët mund të ndihmojnë në humbjen e peshës . Rezulton se është e rëndësishme se çfarë forme molle hani. Në një studim, njerëzit që hëngrën feta molle para një vakt u ndien më të plotë dhe më të kënaqur sesa njerëzit që kishin lëng molle, lëng molle ose fare mollë.

5 Përfitimet Shëndetësore të Mollëve - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.
I njëjti studim gjithashtu zbuloi se fillimi i një vakti me feta molle i ndihmoi njerëzit të hanin mesatarisht 200 më pak kalori në krahasim me ata që anashkaluan fetat e mollës. Prebiotikët në mollë ushqejnë bakteret e mira të zorrëve: një studim i fundit laboratorik shikoi në mënyrë specifike mënyrën se si tretim lëndët ushqyese në mollët e plota në lëkurë dhe gjeti një rritje në Bifidobakteret , anëtarë të dobishëm të mikrobiomës sonë.

Ul rrezikun e diabetit të tipit 2

Numrat flasin vetë. Në një përmbledhje të gjerë të studimeve, studiuesit e Tufts vunë re një lidhje të fortë të ngrënies së mollës me parandalimin e diabetit, duke gjetur se njerëzit që hanin një ose më shumë mollë në ditë kishin deri në 23% rrezik më të ulët të diabetit të tipit 2 sesa ata që nuk hanin mollë. Në një studim tjetër të më shumë se 38,000 grave të shëndetshme, ato që hëngrën një ose më shumë mollë në ditë kishin një rrezik 28 përqind më të ulët të diabetit të tipit 2 sesa ata që nuk hanin mollë.

5 Përfitimet Shëndetësore të Mollëve - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Dhe në një përmbledhje të të dhënave nga më shumë se 187,000 njerëz të përfshirë në tre studime afatgjata, studiuesit e Harvardit zbuluan se njerëzit që hanin të paktën dy racione në javë boronica, rrush dhe mollë ulën rrezikun e tyre të diabetit me 23 përqind, krahasuar me për njerëzit që kishin një shërbim ose më pak në muaj. Ekspertët thonë se fibrat e frutave ndihmojnë në stabilizimin e sheqerit në gjak. Flavonoidet, një lloj antioksidanti, gjithashtu luajnë një rol të rëndësishëm.

Lufton kancerin

Aktiviteti antioksidues që lufton kancerin e mollëve është pothuajse në krye midis frutave (i dyti vetëm pas boronicave). Ushqimi i një mollë në ditë (ose më shumë) lidhet me rrezikun më të ulët të disa llojeve të kancerit, duke përfshirë kolorektalin, gjirin dhe prostatën. Në fakt, një analizë e disa studimeve italiane zbuloi se ngrënia e një ose më shumë racioneve mollë në ditë ndihmoi në uljen e rrezikut të kancerit kolorektal më shumë sesa ngrënia e ndonjë fruti tjetër.

5 Përfitimet Shëndetësore të Mollëve - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Studime të tjera te njerëzit kanë gjetur se ngrënia e mollëve mund të jetë e dobishme në parandalimin e kancerit të mushkërive dhe prostatës. Mos e hidhni lëvozhgën, megjithatë, aty gjenden shumica e antioksidantëve që luftojnë kancerin.