Kur moti jashtë është i frikshëm, këto ëmbëlsira të lezetshme ju largojne nga dimri. Nga ëmbëlsirat ngjitëse dhe pudingat e bukës e deri tek ëmbëlsirat e dimrit, thërrmimet e frutave, ëmbëlsirat me çokollatë, djathërat kremoze dhe byrekët nostalgjikë, këto janë ëmbëlsirat e bëra për ditët dhe netët e ftohta të dimrit. Provoni recetat tona më të mira, të lehta me 8 ëmbëlsira dimri që mund të bëni për darka familjare, takime pushimesh ose ushqime solo.

Ja cilat jane 8 ëmbëlsira dimri qe nuk duhet te lini pa provuar

Trajtojeni veten me diçka të ëmbël

Puding me Salcë Bourbon

8 ëmbëlsira dimri - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Çfarë mund të jetë më ngushëlluese në një ditë të ftohtë dimri sesa budingja klasike e bukës? Përdorni një bukë të egër , të tillë si brioche ose challah , për një ëmbëlsirë te tille.

Mousse me çokollatë të errët me liker Baileys

8 ëmbëlsira dimri

I butë, i pasur dhe kadife i butë, ky mous çokollatë e errët me liker është një ëmbëlsirë mbresëlënëse për darkat e dimrit dhe tubimet e festave. Një lugë e kremit irlandez Baileys shton një dimension shtesë, të denjë për pushime në një recetë klasike të mous çokollatë.

Turtle Cheesecake

8 ëmbëlsira dimri - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Mbushja e pasur me djathë është e vendosur në një kore të ëmbël të pecanëve dhe biskotave , të mbuluar me salcë karameli dhe patate të skuqura çokollate, dhe zbukuruar me një unazë pekani , për një ëmbëlsirë të veçantë ultra-dekadente.

Donuts

8 ëmbëlsira dimri - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Të ngjashme me ëmbëlsirat dhe të shijshme, ato janë një ëmbëlsirë e shijshme festash qe edhe pasticieret fillestare mund të bëjnë. Për shkak se ato janë të pjekura në furrë, jo të skuqura, ato janë gjithashtu më të lehta në yndyrë se donutët tradicionalë dhe nuk do të bëjnë rrëmujë në sobën tuaj.

Toptha me rum

8 ëmbëlsira dimri - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Topat e rumit me kek xhenxhefili janë gjithçka që ju pëlqen te topa klasike të rumit, me një kthesë të shijshme festash. Keto toptha me aromë të këndshme dhe çokollatë përdor thërrime gingersnap , në vend të wafers tradicionale vanilje ose thërrime graham cracker, për një trajtim sezonal.

Tortë me boronicë

8 ëmbëlsira dimri - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Torta me boronicë me për të festuar boronicat e stinës. Ju e bëni atë në furrë, duke shtuar përzierjen e ëmbël të boronicës dhe sheqerit kafe me brumin e ëmbël të tortës për pjekje.


Puding me banane

8 ëmbëlsira dimri - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Buding me banane është një ëmbëlsirë nostalgjike, ngushëlluese per dimrin. Ky version i shpejtë dhe i lehtë përdor përbërësit e blerë nga dyqani dhe është i përshtatshëm për t’u gatuar në një ditë të zënë. Përdorni banane të forta, të pjekura për këtë ëmbëlsirë të shijshme të bërë me puding të menjëhershëm, qumësht të kondensuar të ëmbëlsuar.

Tortë me çokollatë të nxehtë

8 ëmbëlsira dimri - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Torta me çokollatë të nxehtë është mjaft e lehtë për fëmijët që mund të përdorin mikrovalën për të gatuar dhe është një trajtim i mrekullueshëm solo në ditët e ftohta të dimrit. Shtojeni me mini-marshmallows për një përvojë vërtet dekadente të ëmbëlsirës me çokollatë të nxehtë.