Cila bukë jeni, sipas shenjës suaj? - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Nëse jeni një ndjekës i astrologjisë, ju tashmë e dini se vendi ynë në yje ka një ndikim të rëndësishëm në jetën tonë, personalitetet, preferencat dhe po – madje edhe në shije. Pra, pse të mos përdorni këtë pasuri të thellë për të gjetur ndeshjen tuaj të përsosur? Ndeshja e bukës, domethënë. Ne u konsultuam me yjet dhe shenjat për përgjigje. Lexoni për të zbuluar bazuar në shenjën tuaj të zodiakut.

Dashi (21 Mars-20 Prill)

Cila bukë jeni, sipas shenjës suaj? - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ju jeni të fortë dhe të pavarur me një prirje për t’i bërë të tjerët të ndihen të rinj, të egër dhe të lirë. Për shkak të natyrës suaj të patrembur, nuk keni frikë të rrezikoni dhe të ndryshoni pak gjërat. Entuziastë dhe të guximshëm, Dashi janë shumë si bukë jalapeño . Ashtu si specat e nxehtë, do t’ju duhet ta bëni atë, ju e mbani jetën pikante.

Demi (21 Prill-20 Maj)

Cila bukë jeni, sipas shenjës suaj? - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ju keni një prirje për të gjitha gjërat romantike dhe nuk keni frikë të jeni të kënaqur kur të thërrasë rasti. Një bagel i përtypur dhe i shijshëm është një ndeshje e shkëlqyeshme për një Demi. Me opsione të pafundme, mund të jeni të shijshëm, të ëmbël, të përzemërt dhe kaq të shijshëm. Kombinojeni me djathin tuaj të preferuar krem ose bëni atë në sanduiçin e mëngjesit të mbushur dhe të ngarkuar që është i përsosur për ju.

Binjakët (21 maj-20 qershor)

Cila bukë jeni, sipas shenjës suaj? - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Të gëzuar dhe spontanë, Binjakët janë të zgjuar dhe u pëlqen të mbajnë miqtë dhe familjen në këmbë. Ju e doni të papriturën, ashtu si ky briosh çokollate (i njohur edhe si pain au chocolat ). Në shikim të parë, mund të duket si pasta juaj standarde e holluar. Një kafshatë, dhe befasi. Sasia perfekte e mbushjes së pasur dhe të ëmbël shton një shtresë të lezetshme që do t’ju mbajë të ktheheni për më shumë.

Gaforrja (21 qershor-22 korrik)

Cila bukë jeni, sipas shenjës suaj? - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Gaforrja simpatike, misterioze, ju keni një zemër të madhe dhe thjesht doni të doni. Çfarë thotë dashuria më mirë se çokollata? Pjesët e barabarta të kënaqshme dhe të ëmbla, ashtu si ju, buka me çokollatë.

Luani (23 korrik-22 gusht) 

Cila bukë jeni, sipas shenjës suaj? - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ju jeni jeta e festës, Luani. Kreativ dhe aventurier, ju jeni gjithashtu të guximshëm dhe të guximshëm, duke i ngritur gjërat në një nivel dhe duke i mbajtur gjërat pikante. Partneri juaj kozmik mund të gjendet në naan. Kjo bukë e dashur për Luanin është e shijshme e shoqëruar me kerrin tuaj të preferuar ose përdoret si bazë sanduiçi për një krijim emocionues.

Virgjëresha (23 gusht-22 shtator)

Cila bukë jeni, sipas shenjës suaj? - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ju jeni të gjithë për klasikët, Virgjëresha. I njohur për të qenit i përjetshëm dhe i zgjuar, ju jeni gjithashtu pak perfeksionist. Diçka e thjeshtë, klasike dhe pak e ëmbël i pëlqen më shumë qiellzës tuaj. Buka juaj perfekte? Rrotulla të shijshme Hawaii.

Peshorja (23 shtator-22 tetor)

Cila bukë jeni, sipas shenjës suaj? - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Peshoret janë flutura shoqërore që nuk mund të kalojnë një festë të madhe ose një rast të veçantë, dhe me raste të veçanta vijnë ushqime të shkëlqyera. Ju i doni ndryshimet sezonale që vijnë me vjeshtën dhe kanë një prirje për shijet e vjeshtës, kështu që buka e misrit e pjekur ju përshtatet. Lyejeni me gjalpë dhe shijojeni me një supë të përzemërt, ose shërbejeni atë së bashku me një vakt të veçantë festash me familjen dhe miqtë.

Akrepi (23 tetor-21 nëntor)

Cila bukë jeni, sipas shenjës suaj? - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Akrepi, ju jeni të thellë dhe joshës në natyrë dhe prireni t’i mbani gjërat të qeta. Pra, në vend të diçkaje të ndërlikuar dhe të tepërt, ju flet një thartë e thjeshtë, pa fruta. E lehtë dhe e drejtpërdrejtë për tu bërë, ngrihet shpejt dhe është mjeti i përsosur për një sanduiç klasik si një BLT.

Shigjetari (22 nëntor-21 dhjetor)

Cila bukë jeni, sipas shenjës suaj? - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Shigjetari argëtues dhe festiv nuk përmbahet kur është fjala për festimet. Një bukë lozonjare ju përshtatet më së miri, si një pretze . Prezelët e kripur ose të pakripur, të njomur, të veshur me sheqer dhe kanellë, mund të jenë të ëmbla, të shijshme ose të shijshme (ashtu si ju).

Bricjapi (22 Dhjetor-19 Janar)

Cila bukë jeni, sipas shenjës suaj? - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Askush nuk është më krijues, kokëfortë ose strategjik se sa ju, Bricjap. Ambiciozë, punëtorë dhe të vendosur, ju i merrni gjërat seriozisht dhe nuk i shmangeni një sfide. Për këto arsye, është shkruar në yje që ta shoqëroni me bukë kungulli te njomë – një recetë që kërkon një punë dashurie. Një përzierje e përbërësve të shëndetshëm dhe shumë aromë të shijshme, buka e kungujve pasqyron të gjitha cilësitë tuaja më të mira.

Ujori (20 janar-18 shkurt)

Cila bukë jeni, sipas shenjës suaj? - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ujorët janë sentimentalë, dashamirës dhe mendjehapur. Ju e doni nostalgjinë dhe i mbani afër kujtimet tuaja më të dashura, kështu që buka tradicionale italiane është “buka shpirtërore” juaja. E thjeshtë dhe klasike, dhe e shijshme e zhytur në supën tuaj të preferuar, ose thjesht e lyer me gjalpë dhe e shoqëruar me një pjatë të përzemërt.

Peshqit (19 shkurt-20 mars)

Cila bukë jeni, sipas shenjës suaj? - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Peshqit imagjinarë, të ndjeshëm dhe eterikë, shenja juaj drejtohet nga peshqit në det, kështu që është e përshtatshme që buka juaj të hahet më së miri nga deti. Fokace tradicionale vjen nga Toskana, në brigjet e Detit Tirren. Shijoni këtë bukë të përzemërt italiane diku të ngrohtë dhe me diell (me peshk të freskët).