Fundim Gjepali, lindi në Shijak në 1981 dhe u transferua në Itali në 1996. Shef i guximshëm dhe kureshtar, ai është i aftë për një teknikë gatimi të përpiktë dhe të rafinuar që, së bashku me dashurinë dhe pasionin për ushqimin dhe për materialet e papërpunuara me cilësi të lartë, përshkruan konturet e kuzhinës së tij, gjithmonë i prirur per te krijuar art te shijueshem.

Fundim Gjepali ka marrë pjesë në shumë konferenca në Spanjë, Itali, Francë ku ka mësuar më shumë për gatimin, jo ​​vetem per receta të reja, por për shkrirjen e mundshme të përbërësve, teknikat dhe metodat e ndërtimit të pjatave.

🏆 Në vitin 2014 ai u nderua me çmimin e parë në “Gran Prix të International”.

🏆 Në tetor 2016 Fundim Gjepali fitoi konkursin “La Granda” për recetën më të mirë të mishit.

🏆 Më 28 dhjetor 2016 me Padam Boutique Hotel & Restaurant, ai fitoi çmimin “Bletë e Artë” për kategorinë restorant.

Agroturizem “Gjepali” nje biznes i ri ne Shijak me nje investim miliona lekesh jo vetem qe ka nxitur nje zhvillim dhe punesim te zones, por njekohesisht eshte kthyer ne nje nga atraksionet ne “in” per turizmin e vendit dhe ate te huaj.

Sipas Fundim Gjepali-t ai thote se ka realizuar endrren e tij qe te shohe turistet e huaj te vizitojne “Padam”, njesoj si kohe me pare vizitonin Hotel Dajti-n. Ai vjen nga nje familje tregtaresh qe ne kohen e Zogut, e cila iu rikthye tregetise serish edhe pas viteve ’90.

Edhe pse aksioner ne nje nder restorantet me te njohur te kryeqytetit italian, ai nuk hoqi dore nga pasioni dhe dashuria per vendin e tij. Ky pasion dhe dashuri u perkthyen ne nje investim ne Shqiperi. Nje investim qe nisi me “Padam” dhe tashme po hedh rrenjet ne nje zone ku familja e tij kishte tokat e veta. Ai nuk hoqi dore kurre nga produktet organike qe nga gruri dhe misri i mbjelle vete ne tokat e fermes dhe deri tek rritja e shpendeve dhe blegtoria.

Per Masterchef-in e rendesishme ne agroturizmin e tij eshte qe te konsumohen produktet e prodhuara vete ose ato te zones perreth. Mishi i shpendeve prodhohet ne fermen e tij, qumeshti dhe fruta-perimet po ashtu, por do te marre dhe nga banoret e zones. Kjo do te stimuloje dhe banoret e zones per te rritur prodhimet e tyre. Nje vemendje u jepet edhe vegjetarianeve, njesoj si neper bote edhe ne Shqiperi eshte ulur konsumi i mishit te kuq dhe kane filluar te kene nje impakt te vecante produktet e fshatit.

Fundim Gjepali thotë me krenari se një pjesë e stafit të tij përbëhet nga të rinj të motivuar te zones dhe plot energji, të cilët ai i ndihmon të mësojnë dhe të investojnë tek vetja me te njejtin pasion qe ka investuar ai.

Ky është shefi i kuzhinës Fundim Gjepali, i cili jo vetëm ofron një kulturë dhe tradite gastronomike pavarësisht vendndodhjes gjeografike, por arrin të kthehet në bashkëpunëtorin më të ngushtë, të parë ndonjëherë në “arratisjen tuaj të ëmbël urbane.”