Turqia mund të jetë e famshme për qebapët e saj, por pjata popullore është vetëm maja e ajsbergut kur bëhet fjalë për te kuzhina turke. Duke mbuluar mbi 300,000 milje katrore, ushqimi i pasur dhe i larmishëm i destinacionit evropian është kryesisht falë peizazhit të tij. Rrafshnaltat dhe fushat e tokës pjellore të formuara nga vullkanet e zhdukura, malet e mbuluara me dëborë dhe lumenjtë që rrjedhin shpejt i japin vetes një tryeze të pasur dhe të larmishme.

Kjo përfshin pjata të bazuara në vaj ulliri nga Bregu Mesdhetar, pasta të bollshme nga Anatolia qendrore, aromë delikate pikante nga lindja dhe juglindja, dhe kjo është vetëm për fillestarët. Ushqimet tradicionale turke mbështeten më pak në erëza dhe më shumë në përbërës të freskët të shijshëm të mbështjellë, të brumosur, formuar dhe gatuar në përsosmëri me kujdes, përkushtim dhe pasion.

Ezogelin corba

Kuzhina Turke

Sipas legjendës, kjo pjatë eshte krijuar nga një grua e martuar me emrin Ezo e cila po përpiqej të fitonte vjehrrën e saj përmes stomakut të saj. Ajo sajoi një supë të butë të përbërë nga thjerrëza të kuqe, salcë domate (pastë domate – e ëmbël ose e nxehtë), domate të freskëta dhe qepë të grira, të shërbyer me nenexhik të thatë dhe biber pulse (thekon djegës) të spërkatur sipër. Nuk ka asnjë provë që ka funksionuar në të vërtetë, por për çdo rast, ezogelin (që përkthehet fjalë për fjalë për Ezo nusja), me origjinë nga një fshat i vogël afër Gaziantep, është akoma ushqimi i zgjedhur për nuset e ardhshme.


Saksuka

Kuzhina Turke - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Kuzhina turke përfshin një gamë të madhe të pjatave me perime të njohura si zeytinyagli yemegi, ushqime të gatuara në vaj ulliri. Shumica janë me bazë perimesh dhe përfshijnë fasulet, angjinaret dhe natyrisht, patëllxhanët. Një nga pjatat më të shijshme të patëllxhanëve është sasuka. Këto kubikë të butë me lëkurë të purpurt prej mishi të gjelbër gatuhen me kunguj të njomë, hudhër, domate dhe djegës, sa prej këtyre të fundit varet nga vendi ku prodhohet në Turqi.

Kisir

Kuzhina Turke - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Kisir është një sallatë e bërë nga grurë i mirë bulgur, domate, hudhër, majdanoz dhe nenexhik. Ekzistojnë versione të shumta nga e gjithë Turqia, por ai në Antakya përfshin nar eksisi (melasë shege të thartë) dhe biber pulë (thekon të kuqe të nxehtë të kuq).

Mercimek kofte

Kuzhina Turke - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

I njohur për vendasit në Dijarbakir si belluh, mercimek kofte është një kënaqësi vegjetariane. Të bëra nga thjerrëzat e kuqe, bulgur i imët, kripë, qepë e copëtuar imët, karkaleca, domate dhe salca aci biber (paste e specit të kuq djeges) dhe cilantro e grimcuar, ato vijnë në racione të volitshme. Thjesht hidhni një nga këto copëra aromë në një gjethe marule, shtoni një shtrydhje të lëng limoni, rrotullojeni dhe copëtojini.

Yaprak dolma

Kuzhina Turke - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Në versionin Isparta të dolmës yaprak, orizi gatuhet me domate, një tufë majdanoz, qepë, hudhër, paste domate, vaj ulliri, piper i zi, kripë dhe ujë. Një lugë nga kjo përzierje vendoset në një gjethe hardhie, paloset dhe mbështillet me kujdes me dorë në cilindra të vegjël të pastër. Ndërsa gjethet shiten në shumicën e tregjeve të rrugëve, ato më të mirat vijnë nga pema e një fqinji, të mbledhura zakonisht në mesnatë.
Dolma Yaprak janë pjesë e kuzhinës turke të Egjeut dhe nganjëherë përfshinë një majë kanelle në përzierje, një dremitje për njerëzit rum, grekë të lindur në Turqi.

Iskender kebab

Kuzhina Turke - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

E vendosur në veriperëndim të Turqisë, Bursa është e famshme për tre gjëra – mëndafshi, fushat e skive të Uludag dhe një lloj qebapi të quajtur Iskender. Me sa duket një zotëri me të njëjtin emër për herë të parë gatoi këtë pjatë për punëtorët në Pazarin e Kayhan të qytetit në vitin 1867. Fetë e holla të mishit doner vendosen me nderim mbi copa të bukës së trashë, të mbushura me salcë domate të sapo bërë, të pagëzuar me një gjalpë të shkrirë cëcëritës dhe të shërbyer me një pjesë të kosit të butë, domate të pjekur në skarë dhe speca jeshilë.

Lahmacun

Kuzhina Turke - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Sipas eksploruesit osman Evliya Celebi, i cili endej shumë larg në shekullin e 17-të, lahmacun e ka marrë emrin nga fjala arabe lahm-i acinli. Eshtë një lloj ëmbëlsire i bërë nga lahm, mish në arabisht dhe pastë ajin. Pasta përbëhet nga grirë me pak yndyrë të përzier me pastë domate, hudhër dhe erëza të lyera në një raund të hollë brumi pita dhe mund të bëhet më erëza sipas kërkesës. Të shërbyer me majdanoz të freskët dhe një shtrydhje me lëng limoni, turqit kanë ngrënë këtë pjatë për më shumë se 300 vjet.

Baklava

Kuzhina Turke - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Njerëzit e Gaziantep, i njohur gjithashtu si Antep, në Rajonin Juglindor të Anadollit të Turqisë, e dinë që bakllavaja më e mirë bëhet në një dhomë të errët me një temperaturë të kontrolluar të përsosur për grumbullimin e 40 fletëve të pastës së ngjashme me indet që shkojnë në këtë ikonë të kuzhinës turke.
Së pari çdo fletë lyhet me gjalpë, dhe fëstëkët e bluar spërkaten në çdo disa shtresa. Pasi ka marre nje ngjyre te arte pervelohet me sherbet. Versione të ndryshme kanë emra joshës si çallma e përdredhur, foleja e bilbilit, salaja ose bakllavaja e pallatit dhe të gjitha janë njësoj të parezistueshme.

Lokum

Kuzhina Turke - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Lokum, i njohur në anglisht si Kënaqësia Turke, daton me shekuj. Sidoqoftë, vetëm në mesin e shekullit të 19-të u bë hit me sulltanët osmanë. Kjo ishte kur niseshteja e misrit u shpik dhe ëmbëlsira nga Stambolli Haci Bekir e shtoi atë në listën e përbërësve. Ky kombinim i thjeshtë i ujit, niseshtesë dhe sheqerit, i zier së bashku për të prodhuar kube delikate të aromatizuara me ujë trëndafili, fëstëk dhe aroma të tjera.

Dondurma

Kuzhina Turke - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ku mund të gjeni akullore që mund të hani me thikë dhe pirun?
Sigurisht, në Kahramanmaras, shtëpia e dondurmës tradicionale turke. Dondurma tradicionale (që do të thotë ngrirje në turqisht) është bërë nga qumështi dhe dy përbërës të veçantë, sahlep dhe mastikë.
Sahlep është një lloj mielli i prodhuar nga orkide që siguron një përfundim të butë kadifeje të akullores, ndërsa mastika, një çamçakëz natyral, shton një përtypje unike.