Kuzhina franceze është e njohur në të gjithë botën për hijeshinë dhe aromën e tij. Kuzhina franceze vjen në formën e verës dhe djathit. Nga brie dhe Burgundy në camembert dhe Chardonnay, ka shumë kombinime të shijshme për të zgjedhur. Por ka një botë të tërë të kuzhinës franceze përtej tastës së djathit.

Soupe à l’oignon (Supë me qepë)

Kuzhina Franceze - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Kjo është një supë tradicionale franceze e bërë nga qepë dhe lëng mishi viçi, zakonisht shërbehet me krutone dhe djathë të shkrirë sipër. Aroma unike e supës vjen nga karamelizimi i qepëve, të cilat shpesh kanë shtuar raki ose sheri gjatë procesit të zierjes së ngadaltë. Kjo pjate daton nga kohërat romake, kjo ishte tradicionalisht një pjatë fshatare, megjithëse versioni aktual daton nga shekulli i 18-të.

Coq au vin

Kuzhina Franceze - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ky ushqim esencial francez u popullarizua nga Julia Child, duke u bërë një nga pjatat e saj nënshkruese. Pjata ka si ingrediente pulë të pjekur me verë, kërpudha, mish derri të kripur ose proshutë (lardons), kërpudha, qepë, hudhër dhe nganjëherë edhe një pikë raki. Megjithëse emri përkthehet si ‘gjel në verë’ – zierja është ideale për zogj te eger – receta zakonisht përdor pulë ose gjel. Vera është tipike Burgundy, megjithëse ekzistojnë variacione rajonale të pjatës në të gjithë Francën që përdorin verërat lokale. Këto përfshijnë coq au vin jaune (Jura), coq au Riesling (Alsace) dhe coq au pourpre (Beaujolais nouveau). Besoni apo jo, ka edhe një shampanjë coq au (shampanjë).

Cassoulet

Kuzhina Franceze - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Cassoulet është një pjatë me fasule të bardha të zier ngadalë me mish. Pjata zakonisht përdor mish derri ose rosë, por mund të përfshijë suxhuk, patë, deleje ose çfarëdo tjetër që shefi i kuzhinës ka përreth. Kjo pjatë fshatare e ka origjinën nga Franca jugore dhe është e famshme në Toulouse, Carcassonne dhe Castelnaudary. Emri i pjatës vjen nga tenxherja (kasolë) në të cilën është pjekur tradicionalisht. Kjo tenxhere është një element kryesor në shumë shtëpi franceze, duke nënvizuar popullaritetin e këtij vakti të pasur dhe të përzemërt që është i përsosur për ata muaj më të ftohtë.

Boeuf bourguignon

Kuzhina Franceze - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Pjata vjen nga i njëjti rajon si coq au vin dhe ka ngjashmëri midis dy pjatave. Boeuf bourguignon është në thelb një pjate e bërë nga viçi i pjekur në verë të kuqe, supë viçi dhe perime të kalitura, duke përfshirë qepë dhe kërpudha. Kjo recetë tani është një element kryesor në restorantet franceze në të gjithë botën. Tradicionalisht, prerjet e lira të mishit do të tenderohen në verë për dy ditë për të intensifikuar shijet.

Chocolate soufflé

Kuzhina Franceze - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Fjala soufflé vjen nga folja franceze ‘të fryj’ dhe, dhe emri sugjeron, kjo është një ëmbëlsirë e lehtë dhe e ajrosur. Pjata daton në fillim të shekullit të 18-të dhe në ditët e sotme është një element kryesor në menutë e ëmbëlsirave në të gjithë botën. Korja e butë me çokollatë është e përkryer për të lënë çokollatën kremozë ne brendesi. Sidoqoftë, nuk ka pse të jetë e ëmbël. Në fakt, sufllaqet e djathit janë po aq të shijshme nëse kërkoni diçka pak më të kripur.

Flamiche

Kuzhina Franceze - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Flamiche do të thotë ‘tortë’ në Flemisht dhe kjo pjatë e ka origjinën nga Franca veriore, afër kufirit me Belgjikën. Ka një kore pastë ëmbëlsirash të mbushura me djathë dhe perime dhe i ngjan një quiche. Mbushja tradicionale është presh dhe krem, megjithëse ekzistojnë variacione të ndryshme. Ekziston edhe një version i flamiche-s si pica, i cili vjen pa koren e sipërme të byrekut.

Confit de canard

Kuzhina Franceze - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Confit de canard është një pjatë e shijshme franceze e rosës, megjithëse disa kuzhinierë përdorin patë ose mish derri, dhe është një nga pjatat më të mira franceze. Mishi është përgatitur posaçërisht duke përdorur ruajtjen antike dhe procesin e gatimit të ngadaltë (konfit). Kjo e sheh mishin e rosës të marinuar në kripë, hudhër dhe trumzë për rreth 36 orë dhe më pas gatuar ngadalë në yndyrën e tij në temperatura të ulëta. Kjo është një alternativë më e shëndetshme për skuqjen. Zakonisht shërbehet me patate të pjekura në konfit dhe hudhër anash. Sot kjo pjatë është e popullarizuar në të gjithë Francën, megjithëse do të gjeni variacionet më të mira në rajonin e Gascony.

Salade Niçoise

Kuzhina Franceze - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Salade Niçoise është një sallatë tipike franceze nga rajoni i Provence. Hahet shpesh si pjatë dytësore, mund të jetë edhe një vakt i lehtë më vete. Sallata është një përzierje e maruleve, domateve të freskëta, vezëve të ziera, tonit (të konservuar ose të freskët), fasule jeshile, ullinj Nicoise Cailletier dhe anchovies. Sidoqoftë, ka shumë variacione të ndryshme për të zgjedhur. Pra, nëse po luftoni të gjeni një menu ideale verore, pse të mos merrni parasysh Salade Niçoise?

Ratatouille

Kuzhina Franceze - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Jo vetëm nga filmat vizatimor me te dashur per femijet, ratatouille është gjithashtu një nga pjatat më ikonike të Francës. Nga Provence, pjata perfshin perime të skuqura të shtresuara në një pjatë tavë përpara se të piqen në furrë. Kuzhinierët francezë kanë debatuar nëse perimet kanë nevojë për gatim paraprakisht për shekuj me radhë, por sidoqoftë ta përgatisni atë, rezultatet janë akoma të mëdha. Kjo pjatë tradicionale fshatare mund të jetë një pjatë dytësore, meze, ose një pjatë kryesore, dhe ka shije të shkëlqyeshme me verë të kuqe dhe bukë të freskët. Një pjatë e ngjashme është pipérade, e cila zakonisht shton proshutë dhe nganjëherë vezë në përzierjen e perimeve të zier.

Tarte Tatin

Kuzhina Franceze - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Sipas legjendës së kuzhinës, Tarte Tatin filloi jetën si një gabim. Në 1898, hotelierja Stephanie Tatin po bënte një byrek tradicional me mollë kur aksidentalisht la mollët duke gatuar me sheqer dhe gjalpë për shumë kohë. Në nxitim për të shpëtuar ëmbëlsirën, ajo vuri bazën e ëmbëlsirave sipër frutave që digjen dhe e vuri në furrë. Ajo gjoja u shërbeu thekshëm kokëposhtë mysafirëve të saj në Hôtel Tatin dhe rezultati e ktheu pjatën ne firmën e hotelit. Dhe këtë gabim të shkëlqyeshëm mund ta shijojmë edhe sot.