Fast Food, dhe te përpunuara, eshte kryefjala per ushqimin amerikan. Vendi esht i njohur er ushqi met e renda te shpejta dhe mjaft te yndyreshme, dhe shume te preferuara. Qytetaret amerikane jane dashamiresit me te medhenj te ketyre ushimeve te larmishme. Amerika është një vend i përbërë nga kultura nga shumë vende të tjera dhe popuj indigjenë, mund të jetë disi sfiduese të përcaktohet kuzhina Amerikane.

6 Ushqimet Me Te Mira Te Kuzhines Amerikane

Buffalo Chicken Wings

Kuzhina Amerikane

Këto krahë të skuqura pule të (Buffalo Chicken Wings) në një salcë të nxehtë me uthull kajen (salcë bualli) janë snack-e të kudogjendura. Krahët e pulës Buffalo u shërbyen për herë të parë në Anchor Bar në Buffalo, New York, dhe tani janë një nga ushqimet më të njohura në bare.

Tater Tots

Kuzhina Amerikane - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Padyshim i dashurojme patatet e skuqura, por, për një ndryshim amerikan në skuqjen tradicionale, duhet të provoni tater. Këto mini-topa patate të grira, të cilat janë në formë cilindrike dhe të skuqura me një pamje të jashtme të freskët jane thjesht te shijeshme.

Tarte me Molle

Kuzhina Amerikane - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Ju ndoshta keni dëgjuar frazën “po aq amerikane sa tarta me mollë” dhe nuk është pa arsye. Ndoshta ikona e ushqimeve amerikane, tarta me mollë u prezantua për herë të parë në Shtetet e Bashkuara nga emigrantët britanikë dhe holandezë. Sidoqoftë, me kalimin e viteve është shndërruar në një përvojë ushqimore të dukshme Amerikane, e cila zakonisht shërbehet me një lugë akullore me vanilje.

Barbecue Ribs

Kuzhina Amerikane - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Brinjet e pjekura ka qenë një nga traditat më të vjetra të vendit dhe tani jane shndërruar në një art, me fanatikë dhe te apasionuar të bbq në të gjithë vendin. Por, nëse ju pëlqen brinjet e gatuara ateher keto jane vendet perfekte qe duhet te vizitoni per ti shijuar ato: brinjet e pjekura ne Kansas City, brinjët e pjekura të Memphis, ose brinjet e pjekura te Karolinës së Veriut, por per një gjë qe mund të biem dakord është se Barbecue në Amerikë është padyshim diçka që sjell shumë pasion!

Meatloaf

Kuzhina Amerikane - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Meatloaf nuk mungon ne tryezen e familjes amerikane gjate nje feste apo nje darke. Meatloaf përfshin mish të grire dhe erëza, të bëra në një formë buke ose duke përdorur një tigan për bukë ose në formë dore, të pjekur dhe më pas të mbuluar me salcë ose thjesht ketchup! Meatloaf zakonisht do i kthen amerikanët menjëherë në kuzhinën e nënës së tyre!

Hamburger

Kuzhina Amerikane - cibo.al - Recetat gatimi, jo vetem pasta.

Popullariteti i hamburger dhe cheeseburgerit në SHBA është i padiskutueshëm. Ushqim tradicional, , i shpejtë, me proshutë, rrëshqitës, me kastravec turshi , i lengshem, i shoqeruar me salcat fantastike… lista e variacioneve dhe mbushjeve është e pafund. Nëse ekziston një ushqim që duhej të zgjidhnim, hamburgerët duhet të jenë më amerikanët nga të gjithë.