Edhe pse kuzhina tradicionale shqiptare është kryesisht me bazë mishi, ajo gjithashtu ofron shumë mundësi vegjetariane. Në Tiranë, ka pak vende vetëm për vegjetarianë. Shumica e restoranteve tradicionale dhe ato të hapura kohët e fundit në qytet kanë disa opsione pa mish në menutë e tyre. Shqiptarët e duan mishin dhe koncepti i restoranteve vegjetariane rreth tyre është pak i çuditshëm. Ja disa nga restorantet më të mira vegjetariane në Tiranë.

Restorantet më të mira vegjetariane në Tiranë

Veggies

Një nga restorantet më të mira vegjetariane në Tiranë është Veggies. Ky vend i rehatshëm i vendosur në Bllok, zonen më e lezetshme në qytet, është vendi që duhet të jetë për ata që njohin quinoan, sallatat ekzotike vegane, guacamole, petë veggie, receta kuskus, etj. Veggies është një vend i shkëlqyeshëm për të shkuar. 

Vendndodhja : Tirane, Albania

Chakra Jone

Menuja tepër e gjerë e Chakra Jone ofron pjata të ndryshme vegjetariane, të tilla si supë me thjerrëza, lulelakër të përgatitur me qimnon dhe xhenxhefil dhe bizele me djathë, për të renditur disa. Gjithashtu, mos harroni të kërkoni një ose më shumë lloje të bukës së tyre tradicionale të shijshme indiane.

Vendndodhja: Tirane, Albania

Happy Belly

Happy Belly është një bar dhe restorant vegan në mes të zonës së Bllokut pranë Sky Tower, një nga pikat më të mira piktoreske të qytetit. Ky bar pa pretendime ka disa mundësi interesante vegane dhe vegjetariane dhe shërben smoothie dhe lëngje të shkëlqyera për ditët e nxehta shqiptare të verës.

Vendndodhja : Tiranë, Shqipëri

Greeny Tirana

Për ushqime të shijshme, kuskus vegan dhe tortilla veggie të bëra me përbërësit më të mirë sezonalë vendas, shkoni drejt e në Greeny. Ky bar sallatash i rehatshëm, bashkëkohor dhe i zbukuruar bukur ka një menu të gjerë me mundësi vegjetariane, vegane dhe mishi.

Vendndodhja: Tirane, Albania